Nowy Targ Road Challenge
Nowy Targ Road Challenge

Unique atmosphere

CONSECUTIVE RACE CYCLING 24th of - 26th of July 2020

Individual Classification

A neutral service car

Leader shirt after each stage

Mountain Classification

Team Classification

Beautiful views

News

Miasto Nowy Targ partnerem głównym wyścigu

Nowy Targ to stolica Podhala od 670 lat. Nazwa miasta nawiązuje do handlowego charakteru nadanego miejscowości wraz z prawami miejskimi przez króla Kazimierza Wielkiego. Handlowym centrum regionu Nowy Targ jest do dziś.

Tutejszy jarmark organizowany w czwartki i soboty przyciąga tysiące osób z całego regionu południowej Polski i Słowacji. Przez wieki wykształciło się tu znane w całej Polsce rzemiosło, pielęgnowana jest góralska kultura oraz aktywny tryb życia i sportowe tradycje.

Nowy Targ położony jest w sercu rozległej Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, w widłach Białego i Czarnego Dunajca, u podnóża malowniczych Gorców. Jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Podhalu. Stanowi doskonałą bazę wypadową przede wszystkim w Gorce i Pieniny, ale także w Masyw Babiej Góry, Tatry oraz na Słowację. Miasto zapewnia dobrą bazę noclegową oraz gastronomiczną, a tereny w pobliżu nadają się wyśmienicie na wycieczki piesze,  nordic walking, rowerowe i konne.

 

Ścieżka rowerowa i trasy MTB

Wspaniałe walory krajobrazowe to jeden z atutów nowotarskiej ścieżki rowerowej. Praktycznie z każdego jej miejsca roztaczają się fenomenalne panoramy na Nowy Targ, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Babią Górę, a przede wszystkim na masyw Tatr. Trasa ma początek w Rezerwacie „Bór na Czerwonem”, prowadzi ciekawą trasą przeprawiając się przez oba Dunajce, Park Miejski do Osiedla Bór i przebiegając przez kompleks leśny Bór Kombinacki łączy się z głównym szlakiem rowerowym Nowy Targ – Sucha Hora. Ponadto z rezerwatu „Bór na Czerwonem” przebiega znakowany szlak rowerowy MTB na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz.

 

 

Narciarstwo biegowe.

W okresie zimowym w Nowym Targu znajdują się utrzymywane ratrakiem, narciarskie trasy biegowe. Pierwsza licząca 15 km ma swój początek na nowotarskim lotnisku i biegnie przez malownicze tereny wokół rezerwatu Bór na Czerwonem. Druga o długości 5 km poprowadzona została w środku sosnowego „Boru Kombinackiego”. Więcej na temat narciarskich tras biegowych można dowiedzieć się ze strony www.biegowki.nowytarg.pl

 

Narciarstwo zjazdowe.

Zimą Nowy Targ zaprasza na stoki zjazdowe  „Zadział” – podwójny orczyk, dł. 550 m i „Długa Polana” – podwójny orczyk, dł. 450 m. Oba stoki są oświetlone, utrzymywane ratrakiem oraz sztucznie śnieżone. Przy wyciągach działają szkółki narciarskie, są parkingi i mała gastronomia.

 

 

Trasy nordic walking.

Nordic walking zyskał wśród Polaków duże uznanie i cały czas przybywa zwolenników tej formy aktywnego wypoczynku. Doskonałymi miejscami do jego uprawiania są znakowane trasy wytyczone w Nowym Targu. Pierwsza z nich prowadzi z Parku Miejskiego do rezerwatu „Bór na Czerwonem” i dalej pętlą po jego terenach. Druga przebiega malowniczymi, leśnymi ścieżkami „Boru Kombinackiego”.

 

Gorce.

Od północy Nowy Targ otacza zielony masyw pasma Gorców. Pod względem turystycznym Gorce należą do jednych z atrakcyjniejszych pasm górskich w Polsce. Łagodnie wznoszące się zalesione szczyty są niezwykle atrakcyjne zwłaszcza dla turystów lubiących ciszę i odosobnienie jak również zachęcają do rodzinnych wędrówek. Liczba szlaków turystycznych zadowoli zarówno piechurów jak też miłośników kolarstwa górskiego. Szlaki położone od strony Nowego Targu są atrakcyjne pod względem widokowym. Przepiękne panoramy rozciągają się na Tatry, podhalańskie wsie, Jezioro Czorsztyńskie oraz Pieniny z Trzema Koronami.

Kaplica Papieska z 1979 roku, stojąca na Polanie Rusnakowej (przy szlaku żółtym prowadzącym na Turbacz), wewnątrz której obejrzeć można liczne pamiątki gorczańskiej partyzantki.

 

Rezerwat Przyrody Bór na Czerwonem (114 ha), jedyne na Podhalu, objęte ochroną torfowisko wysokie. Swą nazwę zawdzięcza glonowi Zygonium Ericetorum, którego plecha w okresie jesieni ma barwę czerwoną. Znajduje się tu ścieżka przyrodniczo-edukacyjna umożliwiająca poznanie unikatowego torfowiska oraz żyjących tam zwierząt i roślin. Można ją zwiedzić pieszo lub rowerem w czasie ok. 1h. Ścieżka zwieńczona jest platformą z widokiem na Tatry i Gorce. Przez Bór na Czerwonem przebiegają trasy narciarstwa biegowego, nordic walking oraz ma swój początek ścieżka rowerowa.

 

Nowotarski Rynek.

Nowy Targ posiada jak przystało na miasto żyjące z handlu duży rynek, z szeregiem pochodzących z XIX i XX wieku zabytkowych kamienic mieszczańskich, oraz kapliczką św. Jana Kantego z 1904 r.

W sercu Rynku stoi piętrowy, pseudoklasycystyczny ratusz zwieńczony wieżą z zegarem. W obecnym kształcie wybudowany został w miejsce wcześniejszego, drewnianego w połowie XIX wieku.

W 2012 roku Rynek został gruntownie zmodernizowany. Płyta rynku została przystosowana do lokalizacji „ogródków letnich” oraz przeprowadzania imprez masowych. Przebudowano oświetlenie, zreorganizowano zieleń i parking, oraz przywrócono fontannę.

W sierpniu na nowotarskim rynku organizowany jest Jarmark Podhalański, 3-dniowa cykliczna impreza plenerowa. Odbywa się na niej prezentacja wyrobów rzemiosła i rękodzieła oraz wiele występów gwiazd polskiej estrady jak i grup folklorystycznych z różnych stron świata.

 

Park Miejski.

Zrewitalizowany Park im. Adama Mickiewicza oferuje atrakcyjny plac zabaw dla dzieci oraz tereny, obiekty i urządzenia służące uprawianiu aktywności fizycznej dla młodzieży i osób starszych.

 

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Ratuszu.

Zbiory muzeum liczą obecnie ponad 7000 atrakcyjnych obiektów. Są to w przeważającej części dary mieszkańców Nowego Targu i miejscowości na Podhalu, Spiszu i Orawie. Prezentowane są wystawy czasowe oraz stałe ekspozycje – „Nowy Targ na przeło-mie XIX i XX wieku, miasto którego już nie ma”, na której zobaczymy cechowe rzemiosło nowotarskie z unikato-wą XIX-wieczną maszyną drukarską oraz nowa, stała wystawa poświęcona 27.X.2011 r. przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego – „Jan Paweł II – Miasto Nowy Targ; przeszłość i obecność”, która pokazuje liczne pamiątki należące do Ojca Świętego, między innymi: ornat, piuskę, mitrę i krzyż pektoralny, które noszą znamiona relikwii. Zwiedzanie w weekend należy ustalić w dni robocze.

 

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu.

W podziemiach Urzędu Miasta znajduje się Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu. W pomieszczeniach, które w latach zimnej wojny miały służyć władzom miasta odpowiedzialnym za obronę cywilną i za centrum komunikacji, będąc jednocześnie schronem, prezentowane są eksponaty militarne z tamtej epoki. Zwiedzanie w weekend należy ustalić

w dni robocze.

 

Miejska Pływalnia – oferuje wiele różnych atrakcji. Jest tu basen sportowy, basen do nauki pływania, zjeżdżalnie rurowe, jackuzzi, brodzik a także basen rekreacyjny, sauny. Poza atrakcjami wodnymi można tu powspinać się na

ściance wspinaczkowej, wziąć udział w zajęciach taneczno-ruchowych lub skorzystać z groty solnej.

 

Nowotarskie lotnisko.

Na obrzeżach Nowego Targu działa od kilkudziesięciu lat jedyne w regionie lotnisko przystosowane do przyjmowania niewielkich samolotów sportowych i turystycznych. Można tu odbyć loty widokowe, uprawiać sporty szybowcowe i spadochroniarstwo. Wielką atrakcją, która zadowoli najbardziej wymagające osoby są loty balonem. Wspaniałe widoki na najwyższe pasmo gór w Polsce – przepiękne i potężne Tatry – znajdą się na wyciągnięcie ręki!

 

Centrum Wspinaczkowe.

Można tu wspinać się na ścianach do 10 m wysokości korzystając z profesjonalnego sprzętu. Wykwalifikowana obsługa zapewnia każdemu bezpieczeństwo jak również udziela podstawowego przeszkolenia.

 

Miejska Hala Lodowa – to w pełni wymiarowe lodowisko gdzie uprawia się „sztandarowy” sport nowotarżan jakim jest hokej na lodzie, jak również można skorzystać z ogólnodostępnej ślizgawki. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia łyżew.

 

Nowa Targowica.

Od wiosny 2016 roku miasto zaprasza do odwiedzenia jarmarku nowotarskiego w nowym miejscu. Tradycyjny jarmark odbywający się w czwartki i soboty na placu przy ul. św. Doroty został przeniesiony na tereny za Komendą Powiatową Policji (os. Konfederacji Tatrzańskiej) w pobliżu Strefy Aktywności Gospodarczej. Targowica ma mieć charakter segmentowy – z miejscami zabudowanymi, zadaszonymi, ale również do handlu „pod chmurką”. W „sercu targowicy” – dwóch zadaszonych obiektach o łącznej powierzchni ok. 2 tys. m2 znajdzie się zaplecze gastronomiczne, sanitarne
i administracyjne oraz sklepy i miejsca dla handlu zorganizowanego. Koncepcja utrzymana jest w staropolsko-regionalnym stylu. Miejsc parkingowych będzie pod dostatkiem.

 

Miasto ze smakiem.

Pod tym hasłem nowotarskie władze samorządowe promują górski region z akcentem lokalnych rarytasów, które rozpozna każdy turysta. Nowotarskie, wspaniale smakujące lody wytwarzane według starych receptur, na bazie naturalnych składników i świeżych owoców, mają już zasłużoną renomę.

Natomiast dzięki oscypkowemu szlakowi miasto stało się atrakcyjniejsze dla odwiedzających go turystów. Bacówki w stylu góralskim i stada owiec pasące się na gorczańskich halach wpisały się w malownicze pejzaże Gorców. W obrębie miasta znajdują się bacówki w których tradycyjnymi metodami wyrabia się sery z owczego mleka – oscypki, znane i lubiane za swój niepowtarzalny, oryginalny smak. W bacówkach, oprócz degustacji można również zaopatrzyć się w te rzetelnie przyrządzane produkty.

W Nowym Targu należy również odwiedzić karczmy regionalne serwujące tradycyjne specjały. Miejsca te

w niepowtarzalnych wnętrzach serwują dania tradycyjnej kuchni przy żywej, góralskiej muzyce.